Visualiseringen af det kommende Anebjerg Vandværk. De grønne tage og materialevalg tager både hensyn til miljøet og omgivelserne i Anebjerg Skov.

Nyt vandværk i Anebjerg Skov skal sikre fremtidens drikkevand

Anebjerg Vandværk er en vigtig brik i at sikre en øget forsyningssikkerhed for både nuværende og fremtidige forbrugere i Skanderborg. Vandværket forventes at stå klar i 2027.

Skanderborg er i vækst og for at kunne følge med det stigende indbyggertal og dermed et større tryk på vandforbruget, bygger Skanderborg Forsyning et nyt vandværk. Vand & Teknik A/S skal stå for entreprisen. Første spadestik forventes at blive taget i december 2025. Efter planen skal vandværket stå klar til februar 2027.

En vigtig brik i strukturplanen
Anebjerg Vandværk er en vigtig brik i Skanderborg Forsynings strukturplan for drikkevand. Strukturplanen består af en masse brikker – drikkevandsboringer, drikkevandsledninger, trykforøgere osv. - der tilsammen udgør forsyningens infrastruktur for drikkevand og sørger for, at alle forsyningens vandforbrugere har rent drikkevand i hanerne.

Det nye vandværk fremtidssikrer drikkevandsforsyningen med nye procesmetoder kaldet ”Smart Re-design of Drinking Water Production”. Med grønne tage, lokal regnvandshåndtering og materialevalg med lav miljøpåvirkning er vandværket tænkt som et bæredygtigt anlæg, både teknisk og arkitektonisk.

”Det er stort at bygge et nyt vandværk. Det har været længe undervejs. De første frø blev sået i 2020. Siden da har vi samlet viden og inspiration, testet metoder og teknologier, inden vi i foråret endelig kunne sende projektet i udbud. Med valget af Vand & Teknik A/S, er vi nu et vigtigt skridt tættere på, at vandværket bliver en realitet og står klar til at levere drikkevand af høj kvalitet mange år ud i fremtiden,”

Anebjerg Vandværk erstatter Fredensborg Vandværk på Thomas Helsteds Vej, som i 1969 blev bygget for blandt andet at levere drikkevand til det store boligområde, der i de år voksede frem ved Højvangen. Vandværket er nu ved at være klar til at gå på pension.

Vand til nuværende og fremtidige Skanderborgensere
Størstedelen af det vand Skanderborgenserne drikker kommer fra kildepladsen ved Sarabjerg. Boringerne blev renoveret i 2024 for at være klar til det nye vandværk. Derudover får Anebjerg Vandværk også vand fra kildepladsen ved Gram.

For at fremtidssikre drikkevandsforsyningen i Skanderborg Kommune undersøger Skanderborg Forsyning undergrunden flere steder for mulige vandressourcer, der kan tages i brug i fremtiden. Blandt andet ved Anebjerg og Voerladegård.

Sammen med den fem kilometer lange vandledning, som forsyningen er i gang med at lægge fra Stilling til Skanderborg, betyder det nye vandværk også, at forsyningen kan flytte vand fra Stilling Vandværk til Skanderborg, hvis det skulle blive nødvendigt. Det er en stor forbedring af forsyningssikkerheden.

Skanderborg Forsyning arbejder videre på at realisere den samlede strukturplan i de kommende år.

Fakta om Anebjerg Vandværk

  • Vand og Teknik A/S er totalentreprenør på projektet.

  • NIRAS A/S er bygherrerådgiver.

  • Anebjerg Vandværk kommer til at ligge på Skanderborg Fælled ved siden af KFUM-spejderne.

  • Første spadestik forventes i december 2025. Anebjerg Vandværk forventes færdigt i 2027. 120 år efter det første vandværk i Dyrehaven blev bygget.